Lokatorzy ul. Lutosławskiego 9 ws. reprywatyzacji kamienicy: Brutalna eksmisja, pobicie i śmierć lokatora z wychłodzenia

Brutalna eksmisja, pobicie i śmierć lokatora z wychłodzenia – tak według zeznań lokatorów kamienicy przy ul. Lutosławskiego 9 w Warszawie wyglądała reprywatyzacja nieruchomości. W siedzibie Prokuratury Krajowej trwa kolejne posiedzenie komisji weryfikacyjnej.

Kamienica została zburzona w trakcie działań wojennych. Po wojnie została odbudowana i zmodernizowana ze środków publicznych. M.st. Warszawa oddało ją na mocy decyzji reprywatyzacyjnej w 2013 r., pomimo braku zwrotu nakładów przez beneficjentkę. Nowi właściciele chcieli się pozbyć lokatorów.

Jako pierwsza zeznania złożyła Alina Kołodziejczyk, była mieszkanka kamienicy przy ul. Lutosławskiego 9. Lokatorka mówiła o przemocy fizycznej, jaką wobec mieszkańców stosowali właściciele. Szczególnie okrutnie traktowano jednego z lokatorów, którego nie było stać na opłacenie czynszu. Mężczyzna później zmarł.

Został pobity, wyrzucony „na dziko” z mieszkania. Ostatecznie skończył jako bezdomny i zmarł. Czy to jest prawda? – pytał przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki.

Oczywiście. Tak – odpowiedziała Alina Kołodziejczyk.

Pan Zimny również został wyrzucony ze swojego lokalu i jest bezdomny? – dopytywał Patryk Jaki.

Tak – odpowiedziała była lokatorka Lutosławskiego 9.

Czyli dwie osoby zostały bezdomne w wyniku przeprowadzonej reprywatyzacji? – pytał przewodniczący komisji.

Tak samo młody pan Kamil, który wrócił z domu dziecka – dopowiedziała Alina Kołodziejczyk.

Czyli trzy osoby bezdomne w wyniku reprywatyzacji. Jedna zmarła, zabrano jej leki siłą, bez komornika, bez organów państwa – podsumował Patryk Jaki.

Członek komisji weryfikacyjnej Adam Zieliński wskazał, co dalej może się stać z nieruchomością. Jedną z możliwości jest powrót kamienicy do Skarbu Państwa.

Następnie podczas procesów sądowych o rozliczenie nakładów i tego, co się należy właścicielce. Druga możliwość to utrzymanie decyzji miasta w mocy, czyli pozostanie budynku we własności obecnej pani, ale nałożenia na nią kary finansowej – zgodnie z nowelizacją ustawy o komisji – za czyszczenie kamienicy w tak brutalny sposób – powiedział Adam Zieliński.

Po przejęciu kamienicy nowi właściciele próbowali podnieść czynsz z 320 zł do 1 tys. zł.

Jeszcze dziś zeznania mają złożyć m.in. mąż właścicielki nieruchomości oraz przedstawiciele ratusza.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl