Komisja weryfikacyjna bada sprawę nieruchomości przy ul. Schroegera 72 w Warszawie

Komisja weryfikacyjna ds. warszawskiej reprywatyzacji bada dziś sprawę nieruchomości przy ul. Schroegera 72. Na przesłuchanie wezwano mieszkańców, warszawską urzędnik Iwonę Polańską-Świtkę i byłego burmistrza Bielan Zbigniewa Dubiela.

Kamienica została oddana w ręce prywatnego właściciela w 2012 roku i wtedy zaczęły się problemy jej lokatorów.

W tej sprawie wątpliwości jest kilka. Jedną z nich jest  kwestia pełnomocnictw, którymi dysponował jeden z adwokatów reprezentujących spadkobiorców.

Na wniosek lokatorów uchylono decyzję reprywatyzacyjną, jednak nowy właściciel to uchylenie zaskarżył. Obecnie sprawa jest rozpatrywana przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

Podobnie jak w przypadku poprzednich nieruchomości, lokatorzy kamienicy przy ul. Schroegera stali się obiektem nękania.

Niejasności związane z reprywatyzacją nieruchomości przy ul. Schroegera 72 omówił Adam Zieliński, członek komisji weryfikacyjnej.

– Mamy liczne wątpliwości. Mamy materiały prasowe, które chcemy potwierdzić. Inną wagę mają zeznania świadków pod przysięgą, a inną oświadczenia prasowe. W związku z tym chcemy się dowiedzieć, czy to prawda, że właściciele zdejmowali część dachu nad mieszkaniem samotnej matki z dzieckiem niepełnosprawnym – czy to dotyczyło tej nieruchomości czy sąsiedniej. Musimy usłyszeć takie odpowiedzi tutaj pod przysięgą, żeby wywodzić z tego dopiero skutki prawne i decydować o zarządzaniu tą nieruchomością – to po pierwsze. Po drugie, chcemy sprawdzić, na ile rzetelnie pracowano w ratuszu nad tą nieruchomością. Mamy wątpliwości, ponieważ wiemy, że były wicedyrektor tej jednostki, która zajmowała się wydawaniem tych decyzji, obecnie ma zarzuty. Wiemy, że miał pensjonat z jednym z adwokatów, który załatwił sporą część tych nieruchomości na rzecz beneficjentów nieruchomości – mówił Adam Zieliński.

Jako pierwszy przed komisją stanął dziś Zbigniew Dubiel, były burmistrz Bielan. Powołując się na dokumenty stwierdził, że reprywatyzacja nieruchomości odbyła się zgodnie z prawem.

Zeznał też, że dzielnica nie uczestniczyła w procesie decyzyjnym dotyczącym kamienicy.

„Decyzja zapadała w urzędzie miasta, a my tylko na podstawie zarządzenia, czy zaświadczenia mieliśmy dokonać przekazania” – powiedział.

Na przesłuchanie wezwano dziś także mieszkańców oraz warszawską urzędnik Iwonę Polańską-Świtkę.

Obecnie sprawę dot. Schroegera 72 bada także Prokuratura Regionalna we Wrocławiu.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl