Grupa B. Ciche nadzieje na awans

Los nie był łaskawy dla dwóch pozostałych drużyn grupy B. Zarówno Chilijczycy, jak i Australijczycy w starciach z Hiszpanami i Holendrami wydają się być na straconej pozycji. O niespodziankę mogą pokusić się jedynie piłkarze z Ameryki Płd. Dla wicemistrzów Azji z 2011 roku sukcesem będą jakiekolwiek punkty.


CHILE

Chile-piłka-nożna


Selekcjoner – Jorge SampaoliJorge-Sampaoli
Argentyńczyk nie ma za sobą udanej kariery zawodniczej. Kiedy jako młody chłopak występował w juniorskich drużynach Newell’s Old Boys, jego występy przerwało złamanie kości piszczelowej i strzałkowej. Pierwszym istotnym epizodem trenerskim Sampaoliego było poprowadzenie peruwiańskiego Juan Aurich. Dobre wyniki notował jako szkoleniowiec Sport Boys, z którym regularnie plasował się w górnej części tabeli. Następnie w barwach Coronelu Bolognesi po raz pierwszy zagrał w rozgrywkach międzynarodowych. Jego podopieczni odpadli w 1/16 finału Copa Sudamericana z chilijskim Colo Colo, którzy w składzie mieli wówczas dwie ikony obecnej reprezentacji – Arturo Vidala i Alexisa Sancheza. Zaszczytem dla Sampaoliego było trenowanie należącego do wielkiej trójki peruwiańskiego futbolu Sportingu Cristal. Pracę w Limie zamienił na przygodę z piłką chilijską. Po epizodzie w O’Higgins przeniósł się do Ekwadoru, zdobywając wicemistrzostwo kraju z CS Emelec. Prowadzona przez niego drużyna w czerwcu 2010 roku została ogłoszona przez IFFHS najlepszą drużyną miesiąca na świecie. Rok później wygrał rywalizację z Diego Simeone o stanowisko szkoleniowca Universidad de Chile. Z klubem wywalczył mistrzostwo kraju i Copa Sudamericana. Od 2012 roku prowadzi reprezentację narodową Chile.


Arturo-VidalGwiazda – Arturo Vidal 
W Europie występuje od 2007 roku po tym, jak zamienił rodzinne Colo Colo Santiago na niemiecki Bayer Leverkusen. Wcześniej ze stołecznym klubem dotarł do finału  Copa Sudamericana oraz wywalczył mistrzostwo Apertura. Aptekarze zapłacili za niego 5,2 mln euro, dzięki czemu stał się drugim po Matiasie Fernandezie, najdroższym transferem w historii Colo Colo. W Bundeslidze prezentował się bardzo dobrze, notując przeszło 20 występów w sezonie. Szczególnie udany był dla niego rok 2011, kiedy swoimi występami przekonał do siebie władze Juventusu Turyn. W barwach Starej Damy rozegrał dotychczas 63 ligowe spotkania. 17 razy wpisywał się na listę strzelców. W reprezentacji narodowej występuje od 2007 roku. Debiutował w zakończonym remisem meczu z Argentyną. Odegrał znaczącą rolę w awansie swojej reprezentacji na tegoroczny mundial, zdobywając 5 goli w spotkaniach eliminacyjnych.


Liczba występów na MŚ: 8

Najlepszy wynik: 3. miejsce (1962)

Ostatni występ: 1/8 finału

Miejsce w rankingu FIFA: 14

Droga na Mundial – 3. miejsce w strefie Ameryki Płd.

Argentyna 1:4 (w) Fernandez

Peru 4:2 (d) Ponce, Vargas, Medel, Suazo

Urugwaj 0:4 (w)

Paragwaj 2:0 (d) Contreras, Campos

Boliwia 2:0 (w) Aranguiz, Vidal

Wenezuela 2:0 (w) Fernandez, Aranguiz

Kolumbia 1:3 (d) Fernandez

Ekwador 1:3 (w) Paredes (sam.)

Argentyna 1:2 (d) Gutierrez

Peru 0:1 (w)

Urugwaj 2:0 (d) Paredes, Vargas

Paragwaj 2:1 (w) Vargas, Vidal

Boliwia 3:1 (d) Vargas, Sanchez, Vidal

Wenezuela 3:0 (d) Vargas, Gonzalez, Vidal

Kolumbia 3:3 (w) Vidal, Sanchez (2)

Ekwador 2:1 (d) Sanchez, Medel

Kalendarz w grupie B:

14 czerwca z Australią (0.00) w Cuiabie

18 czerwca z Hiszpanią (21.00) w Rio de Janeiro

23 czerwca z Holandią (18.00) w Sao Paulo

23 – osobowa kadra Chile na MŚ 2014:

Bramkarze: Claudio Bravo (Real Sociedad), Cristopher Toselli (Universidad Catolica), Johnny Herrera (Universidad de Chile)

Obrońcy: Eugenio Mena (Santos), Gary Medel (Cardiff City), Gonzalo Jara (Nottingham Forest), Jose Rojas (Universidad de Chile), Mauricio Isla (Juventus), Miiko Albornoz (Malmoe)

Pomocnicy: Arturo Vidal (Juventus), Carlos Carmona (Atalanta), Charles Aranguiz (Internacional), Felipe Gutierrez, Francisco Silva (Osasuna), Jean Beausejour (Wigan), Jorge Valdivia (Palmeiras), Jose Pedro Fuenzalida (Colo Colo), Marcelo Diaz (FC Basel)

Napastnicy: Alexis Sanchez (FC Barcelona), Eduardo Vargas (Valencia), Esteban Paredes (Colo Colo), Fabian Orellana (Celta Vigo), Mauricio Pinilla (Cagliari)


AUSTRALIA

Australia-piłka-nożna


Selekcjoner – Ange PostecoglouAnge-Postecoglou
Urodzony w Atenach australijski trener greckiego pochodzenia przygodę z reprezentacją narodową rozpoczął w 2013 roku. Wcześniej zasłynął ze szkolenia czołowych drużyn na kontynencie. Z South Melbourne wygrywał australijską Premiership i Championship, a w 1999 roku Klubowe Mistrzostwa Oceanii. Po siedmioletnim epizodzie z młodzieżową reprezentacją kraju kolejne sukcesy odnosił w barwach Brisbane Roar. W 2012 roku przeszedł do Melbourne Victory. Rok później zaproponowano mu trenowanie narodowej kadry Australii.


Tim-CahillGwiazda – Tim Cahill 
34 – letni pomocnik od lat jest ostoją narodowej reprezentacji Australii. Klubową karierę rozpoczynał od juniorskich drużyn Balmain Police Boys Club i Sydney United. Stamtąd trafił do Anglii, gdzie ze stołecznym Millwall podpisał swój pierwszy seniorski kontrakt. W barwach Lwów rozegrał 217 spotkań, zdobywając przy tym 52 gole. Sławę przyniosły mu dopiero występy w Evertonie, do którego przeszedł w 2004 roku. W ciągu ośmiu sezonów zagrał w 194 meczach, 54  razy trafiając do bramki. Od dwóch lat gra za oceanem. W ekipie New York Red Bulls powoli kończy swoją przygodę z wielką piłką. Zbliżające się mistrzostwa świata będą jego ostatnim występem na wielkiej, międzynarodowej imprezie.


Liczba występów na MŚ: 3

Najlepszy wynik: 1/8 finału (2006)

Ostatni występ: faza grupowa

Miejsce w rankingu FIFA: 62

Droga na Mundial – 2. miejsce w grupie B strefy Azjatyckiej

3. runda eliminacji – 1. miejsce w grupie D

Tajlandia 2:1 (d) Kennedy, Brosque

Arabia Saudyjska 3:1 (w) Kennedy (2), Wilkshire

Oman 3:0 (d) Holman, Kennedy, Jedinak

Oman 0:1 (w)

Tajlandia 1:0 (w) Holman

Arabia Saudyjska 4:2 (d) Brosque (2), Kewell, Emerton

4. runda eliminacji (finałowa) – 2. miejsce w grupie B

Oman 0:0 (w)

Japonia 1:1 (d) Wilkshire

Jordania 1:2 (w) Thompson

Irak 2:1 (w) Cahill, Thompson

Oman 2:2 (d) Cahill, Holman

Japonia 1:1 (w) Oar

Jordania 4:0 (d) Bresciano, Cahill, Kruse, Neill

Irak 1:0 (d) Kennedy

Kalendarz w grupie B:

14 czerwca z Chile (0.00) w Cuiabie

18 czerwca z Holandią (18.00) w Porto Alegre

23 czerwca z Hiszpanią (18.00) w Curitibie

23 – osobowa kadra Australii na MŚ 2014:

Bramkarze: Eugene Galeković (Adelaide United), Mathew Ryan (Clubbe Brugge), Mitchell Langerak (Borussia Dortmund)

Obrońcy: Alex Wilkinson (Joenbuk Hyundai Motors), Bailey Wright (Preston North End), Ivan Franjić (Brisbane Roar), Jason Davidson (SC Heracles Alameo), Mark Milligan (Melbourne Victory), Matthew Spiranović (Western Sydnej), Ryan McGowan (Shandong Luneng)

Pomocnicy: Ben Halloran (Fortuna Dusseldorf), Dario Vidosić (FC Sion), James Holland (Austria Wiedeń), James Troisi (Melbourne Victory), Mark Bresciano (AIGharafa SC), Massimo Luongo (Swindon Town), Matt McKay (Brisbane Roar), Mile Jedinak (Crystal Palace), Oliver Bozanic (FC Luzern), Tim Cahill (New York Red Bulls), Tommy Oar (FC Utrecht)

Napastnicy: Adam Taggart (Newcastle United Jets), Mathew Leckie (FSV Frankfurt)

Sport/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl