Eurodeputowani

Eurodeputowani ws. dyskryminacji Telewizji Trwam

W związku z odrzuceniem przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji wniosku fundacji Lux Veritatis, dotyczącego przyznania miejsca Telewizji Trwam na cyfrowym multipleksie poseł do Parlamentu Europejskiego, prof. Mirosław Piotrowski wraz z eurodeputowanymi Solidarnej Polski oraz Prawa i Sprawiedliwości skierowali pytanie do Komisji Europejskiej.

Posłowie pytają, jakie kroki zamierza podjąć Komisja Europejska w obszarze transparentności cyfryzacji i poszanowania równych zasad konkurencyjności podmiotów na rynku w Polsce. Deputowani chcą też poznać opinię Komisji w sprawie dyskryminowania mediów ze względu na ich katolicki charakter. Komisja Europejska zobligowana jest do udzielenia odpowiedzi na to pytanie na piśmie. Jak mówi poseł do Parlamentu Europejskiego, prof. Mirosław Piotrowski decyzja Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji sprzeczna jest z poszanowaniem podstawowych wartości UE, do których należy m.in. zasada niedyskryminacji ze względu na poglądy religijne. – Celem podjętej akcji jest przede wszystkim zainteresowanie Komisji Europejskiej niedopuszczalnymi praktykami dyskryminującymi media katolickie w Polsce, kraju który jest jednym z członków Unii Europejskiej. Kwestią cyfryzacji w Komisji Europejskiej zajmuje się pani komisarz Neelie Kroes. Spodziewamy się, że udzieli nam ona pisemnej odpowiedzi i że jej stanowisko zostanie uwzględnione w Polsce. Należy rozważyć, czy łamaniem zasad transparentności nie powinni zająć się również inni komisarze, np. komisarz ds. sprawiedliwości i praw podstawowych oraz ds. konkurencji – powiedział prof. M. Piotrowski.

Pogwałcenie praw konstytucyjnych i ustawowych zarzuca KRRiT b. minister sprawiedliwości w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, deputowany Zbigniew Ziobro. – Będziemy domagać się reakcji na tę jakże niesprawiedliwą, krzywdzącą i w mojej ocenie sprzeczną z prawem decyzję KRRiT, która dopuściła się rażącej dyskryminacji Telewizji Trwam, ale i setek tysięcy widzów, którzy są zainteresowani odbiorem tej telewizji we własnych mieszkaniach. Nie może być tak, że regulator państwowy, w tym wypadku KRRiT dyskryminuje katolickiego nadawcę, który ma już utrwaloną pozycję, jest ceniony i szanowany. Paleta tej telewizji wzbogaca widza o spojrzenie na życie z perspektywy nauczania Kościoła, taki program jest potrzebny, o tym decydują widzowie.

Nie może być tak, że urzędnik w imieniu polityków (tak naprawdę Platformy Obywatelskiej i prezydenta Komorowskiego – bo z takiej nominacji głównie pochodzą urzędnicy KRRiT) wyklucza na podstawie zupełnie arbitralnych ocen możliwość oglądania tej telewizji przez Polaków. To jest niedopuszczalne. Będziemy twardo domagać się zarówno na gruncie krajowym jak i europejskim zmiany decyzji KRRiT. Będziemy protestować do skutku – powiedział europoseł Zbigniew Ziobro. Unijnej odpowiedzi w sprawie dyskryminacji TV Trwam domaga się również poseł Janusz Wojciechowski. – Komisja Europejska wielokrotnie wypowiada się w kwestiach dotyczących wolności mediów na świecie, więc teraz niech się zajmie sprawą wolności mediów w kraju członkowskim Unii Europejskiej.

Pod formularzem zgłoszenia pytania pisemnego podpisali się następujący eurodeputowani: Mirosław Piotrowski, Ryszard Czarnecki, Zbigniew Ziobro, Jacek Kurski, Tadeusz Cymański, Marek Górbarczyk oraz Janusz Wojciechowski. Reakcji Komisji Europejskiej w sprawie dyskryminacji TV Trwam należy spodziewać się w przeciągu kilku tygodni.

Dawid Nahajowski, Bruksela

drukuj