Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II

Warszawa, dn. 25 lutego 2012 r.

Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II
Ul. Czwartaków 10/4
20-045 Lublin

Pan
Jan Dworak
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
Przewodniczący
Skwer Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego 9
01-015 Warszawa

zarząd i moderatorzy diecezjalni „Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II” ? zebrani w dn. 25 lutego w Warszawie na dorocznym spotkaniu programowym ? wyrażają w imieniu tysięcy członków stowarzyszenia stanowczy sprzeciw wobec decyzji KRRiT odmawiającej Telewizji TRWAM przyznania transpondera na multipleksie cyfrowym do emisji naziemnej.

W oparciu o znane opinii publicznej szczegółowe informacje o przebiegu procesu przyznawania miejsca na tzw. multipleksie uważamy, że Telewizja TRWAM została potraktowana niesprawiedliwie. Odmowna decyzja została podjęta z poważnym naruszeniem wielu kryteriów i zasad, jakimi KRRiT jako organ konstytucyjny reprezentujący nie tylko partie, ale i naród polski, winna się kierować. Wszystkie te nieprawidłowości zostały już wielekroć w sposób szczegółowy i przekonujący wykazane i opisane w specjalistycznych artykułach i protestach społecznych.

W naszym proteście i apelu zarazem pragniemy zwrócić uwagę na wkład Telewizji TRWAM w kulturę współczesnej Europy i Polski. Od pięciu lat „Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II” nagrywa w każdym tygodniu dla Telewizji TRWAM program „W namiocie Słowa”, w którym ukazuje, że Biblia jest kodem kulturowym Europy. Temu samemu celowi służą liczne programy z cyklu „Rozmowy niedokończone”, w których bibliści i teologowie z różnych ośrodków akademickich w Polsce przybliżają orędzie Ewangelii, i szerzej całego Pisma świętego milionom widzów. W ten sposób Dzieło Biblijne może ? wraz z innymi stowarzyszeniami i podmiotami – prowadzić w wymiarze ogólnopolskim dzieło nowej ewangelizacji, o które apelował bł. Jan Paweł II. O ewangelizacyjnej misji Telewizji TRWAM mówi nade wszystko papież Benedykt XVI w „Przesłaniu na 20-tą rocznicę powstania Radia Maryja”. Wyraża również „swą radość z faktu, że dzięki Radiu Maryja i związanej z nim Telewizji „Trwam”, jego podróże apostolskie, audiencje środowe i inne wystąpienia mogą być odbierane w Polsce w języku ojczystym. Jest to wyraźny wkład w przybliżanie misji Piotrowej” w Polsce i wśród naszych Rodaków na obczyźnie. Ewangelia i chrześcijaństwo to organiczna część dziedzictwa kultury europejskiej i polskiej. Decyzja KRRiT, która jest dowodem dyskryminacji i w najbliższej perspektywie wykluczenia Telewizji TRWAM z przestrzeni publicznej, prowadzi do wyeliminowania Ewangelii z kultury współczesnej Polski, kształtowanej w decydujący sposób przez media. Równocześnie KRRiT poprzez przyznane koncesje wyraźnie promuje monopol ideowy oraz poddaje myślenie i wrażliwość milionów Polek i Polaków dyktatowi kultury laickiej, ateistycznej i anty- chrześcijańskiej.

Apelujemy do KRRiT o przyznanie Telewizji TRWAM miejsca na multipleksie cyfrowym. Nie możemy bezczynnie patrzeć i godzić się na to, aby po dwudziestu trzech latach od zmiany ustroju w naszej Ojczyźnie największa katolicka stacja telewizyjna w Polsce, jaką jest Telewizja TRWAM, a wraz z nimi stowarzyszenia i organizacje skupiające setki tysięcy ludzi wierzących, były pozbawiane możliwości korzystania ? w celu wyrażania i propagowania myśli i wartości chrześcijańskich ? z tego dobra wspólnego, jakim jest najnowsza technika cyfrowa.

W imieniu zarządu, moderatorów diecezjalnych i członków zwyczajnych „Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II” – ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk, przewodniczący 

drukuj