Duchowa wymiana i realna pomoc

Dziś, w II Niedzielę Adwentu, w Polsce obchodzimy dzień modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Obchodom towarzyszy hasło „Kościół jest naszym domem” .
Wierni z całego kraju w ten dzień wspierają duchowo i materialnie Kościół w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej.

Natomiast wierni z Kościoła na Wschodzie będą polecać Bogu ofiarodawców i tych, którzy wspierają ich modlitwą.

Przy kościołach odbędą się zbiórki na rzecz Kościoła na Wschodzie. Białoruś, Litwa, Łotwa i Estonia, Ukraina, Rosja i Mołdawia, Kazachstan, Tadżykistan, Kirgizja, Uzbekistan i Gruzja. To tam przekazywana jest pomoc materialna za pośrednictwem Zespołu Pomocy

Kościołowi na Wschodzie. Zbierane w II Niedzielę Adwentu ofiary stanowią dotacje na odbudowę kościołów lub budowę nowych świątyń, sal katechetycznych i ich wyposażenie.
Aktualnie w krajach byłego ZSRR służy 250 kapłanów diecezjalnych, 450 kapłanów zakonnych i prawie 550 sióstr zakonnych.
Są tam również bracia zakonni i świeccy katecheci.
Ksiądz Leszek Kryża, z Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, podkreśla, że w tym roku wpłynęło już bardzo dużo próśb o wsparcie, które przychodzą z krajów byłego Związku Radzieckiego.

Ponadto zauważa ogrom potrzeb, z jakimi boryka się Kościół na Wschodzie.

Ks. Krzysztof Kuryłowicz pracujący od 20 lat w Kazachstanie zwraca uwagę na wyzwania, które podejmują misjonarze aby dotrzeć do wiernych. Odległości to nie jedyny problem.
Problemem jest również miejsce niezbędne do odprawiania Mszy św.

Najczęściej są ono sprawowane w domach. Ks. Kuryłowicz poza swoją parafią przystosował pięć domów na kaplice dojazdowe.

 

Zmaganie się z biedą to posługa jaką sprawują kapłani na Ukrainie. Brakuje podstawowych artykułów spożywczych, a także odzieży. Dlatego pomoc Kościołowi na Ukrainie jest bardzo potrzebna, daje nadzieję. Mówi ks. Paweł Gonczaruk z Ukrainy

W związku z obchodami dnia modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie sprawowane będą Msze św. , m. in. w Warszawie o godz. 9.00 w Bazylice Świętego Krzyża oraz w Łomiankach o godz. 13.00 w Kościele św. Małgorzaty .

W ubiegłym roku podczas zbiórki w II Niedzielę Adwentu udało się zebrać prawie 2 mln 200 tys. zł. Ta zbiórka była prowadzona w parafiach na terenie Polski, a także w parafiach polonijnych na całym świecie. Tegoroczna będzie przeprowadzona 4 grudnia.

 

***

 

Modlimy się za Kościół na Wschodzie



W II niedzielę adwentu (4 grudnia) już po raz dwunasty obchodzony będzie w Polsce dzień modlitwy za Kościół na Wschodzie. Celem akcji, powstałej z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski, jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła w krajach Europy Wschodniej i na terenach byłych republik Związku Radzieckiego.

Kościół w Polsce w bardzo różnorodny sposób pomaga katolikom tam mieszkającym. Jest to pomoc w budowie i wyposażeniu kościołów i kaplic, szkoleniu liderów grup, pomoc charytatywna, pomoc w zdobyciu wykształcenia, leczenia.

Prowincja Warszawska Redemptorystów już od roku 1989 włączyła się w dzieło głoszenia Dobrej Nowiny katolikom zza wschodniej granicy. Nasi współbracia pracują obecnie w 5 placówkach na Białorusi, 2 na Ukrainie, 5 w Rosji i 1 w Kazachstanie. Posługuje w nich aktualnie 28 współbraci. Cieszymy się, że są już redemptoryści pochodzący z tamtych krajów. Modlimy się także o dalsze powołania lokalne.

Nasi współbracia, zwłaszcza w Rosji i Kazachstanie, podejmują obsługę duszpasterską rozległych terenów, na których jest od kilku do kilkunastu wspólnot różnej wielkości, zarówno w ośrodkach miejskich jak i wiejskich. Komunikacja, transport i duże odległości, nie mówiąc już o ciężkim klimacie tak w lecie, jak i w zimie powodują, że praca duszpastersko-misyjna w tych warunkach jest trudna.

Redemptoryści i wierni, którym posługują, wyrażają serdeczną wdzięczność wszystkim wspomagającym ich ludziom i instytucjom za wszelką pomoc modlitewną i materialną. Cieszą się też na dalszą życzliwość i wspieranie ich posługi.

Warto wspomnieć, iż w ramach obchodów niedzielnych Polskie Radio PR I i Radio Maryja przeprowadzą transmisję Mszy św. o godz. 9.00 z kościoła św. Krzyża w Warszawie, którą celebrować będzie ks. Leszek Kryża TChr, dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Poprowadzi on także Apel Jasnogórski o godz. 21.00 na Jasnej Górze, transmitowany przez Radio Maryja i TV Trwam. Natomiast ks. biskup Tadeusz Pikus, przewodniczący Zespołu Pomocy, będzie celebrował Mszę św. o godz. 13.00 w kościele św. Małgorzaty w Łomiankach, która będzie transmitowana w TVP Polonia.

 

o. Sylwester Cabała CSsR


drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl