Drogowskazy na rozstajnych drogach młodości

Młodzi słuchacze Radia Maryja podczas IX pielgrzymki na Jasną Górę rozważali słowa „Przypatrzcie się powołaniu waszemu”. Pomocą w rozeznawaniu powołania służyły świadectwa młodzieży oraz zaproszonych gości. Pielgrzymka była czasem radosnego chwalenia Pana Boga także poprzez śpiew i taniec podczas koncertu znanych muzyków. Wystąpili: Zespół Muzyki Sakralnej „Lumen”, orkiestra kameralna i połączone chóry młodzieżowe oraz Magda Anioł z zespołem. Młody Kościół polski zgromadził się na wspólnej Eucharystii pod przewodnictwem ks. bp. Andrzeja Siemieniewskiego z Wrocławia. Tysiące młodych słuchaczy Radia Maryja przybyło z różnych stron Polski, a także spoza jej granic.W tym roku swoimi świadectwami, jak odkrywali powołanie i pogłębiali przyjaźń z Panem Bogiem, dzielili się: Tomasz Adamek – bokser, Piotr Kowalewski – aktor, Tadeusz Szlenkier – tenor, Bogusław Nowak – żużlowiec, oraz Anna Ludwig z Częstochowy – studentka Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Świadectwo złożyli także młodzi Polacy mieszkający w Niemczech, z grupy modlitewnej „Orły” z Polskiej Misji Katolickiej. Apelowali oni do swoich rówieśników, aby odkryli wartość Eucharystii, adoracji Najświętszego Sakramentu, tych bezcennych darów, które w Polsce są na wyciągnięcie ręki. Podkreślili, że o. Tadeusz Rydzyk, założyciel Radia Maryja, jest ich przyjacielem. – Ojcze Tadeuszu, jesteśmy z tobą, choć tyle ludzi cię atakuje, jesteśmy z tobą i w modlitwie, i w akcji – te słowa przyjęte zostały oklaskami.

Zgromadzeni na placu pod jasnogórskim szczytem, a także ci, którzy łączyli się z tym szczególnym miejscem za pośrednictwem Radia Maryja i Telewizji Trwam, wsłuchiwali się w słowa przepełnione wiarą, miłością i ufnością.

– Co daje Radio Maryja? Na pewno szansę na zbliżenie się do Boga, umożliwia kontakt z ludźmi, którzy mają podobne jak ja przekonania – mówił dziewiętnastoletni Piotr Olejniczak z Gdańska, który na pielgrzymkę przyjechał ze swoją dziewczyną Adrianną. – Najbardziej podobało mi się – można powiedzieć, że nawet wzruszyło – świadectwo aktora Piotra Kowalewskiego. My jesteśmy młodzi i nam są potrzebne autorytety. Takie świadectwa służą podpowiedzią, bardzo wspierają – powiedziała Adrianna.


Odkryć powołanie


Występ zaproszonych gości był także wymowną ewangelizacją. Młodzi włączali się w śpiew dobrze znanych piosenek zespołu „Lumen” oraz Magdy Anioł. Rozpoczynając występ, Magda Anioł powiedziała: – W trudnych momentach, kiedy w moim życiu działy się przeróżne sytuacje, burzliwe zawirowania, właśnie tu przyjeżdżałam, aby znaleźć ukojenie. Tutaj zostawiałam listy do Maryi i tutaj też znajdowałam odpowiedź na trudne pytania.

– W Radiu Maryja słucham różnych audycji. Wydają mi się ciekawe i mądre. Radio Maryja przekazuje wartości patriotyczne, prorodzinne, takie, które skłaniają do szukania Boga, do zastanowienia się. Nie są to wartości promowane przez inne media, nie są atrakcyjne na pierwszy rzut oka. Dla mnie jednak są to wartości bardzo ważne, do nich dążę i szukam takich miejsc, takich spotkań, gdzie mogę je odnajdywać – mówiła dwudziestojednoletnia Kasia Gronowicz z Warszawy.

Ojciec Witold Baran CSsR z Duszpasterstwa Powołań Redemptorystów zapraszał do rozmowy wszystkich, którzy „czują w sercu głos cichego, subtelnego wołania Jezusa do szczególnej bliskości z Nim”. – Pozdrawiam was bardzo serdecznie i cieszę się, że chcecie przypatrywać się swojemu powołaniu. To jest najważniejsza sprawa w życiu. Człowiek tak naprawdę może być szczęśliwy tylko wtedy, kiedy odkryje i zrealizuje swoje powołanie. Na różnych drogach możemy realizować powołanie do świętości, do bliskości z Jezusem. Niektórych spośród was Jezus zaprasza do szczególnej bliskości ze sobą w życiu zakonnym, w życiu kapłańskim – mówił.

Kiedy zbliżała się godzina miłosierdzia, młodzież wymieniła między sobą różańce. Nie był to pusty gest, ale wyrażający zapewnienie o modlitwie w intencji odkrywania powołania i trwania w nim. Z Jasnej Góry młodzi zabrali dar szczególny: loterię – słowo życia na każdy dzień. Wyciągane każdego dnia cytaty zaczerpnięte z Pisma Świętego mają stać się podstawą do zgłębiania Prawdy Objawionej, służyć pomocą w odkrywaniu powołania.


W centrum Eucharystia


Na rozpoczęcie Mszy św. popłynęła ulubiona pieśń Ojca Świętego Jana Pawła II „Barka”. Słowa pozdrowienia skierował o. Kazimierz Maniecki, podprzeor Jasnej Góry. – Przybywacie tutaj, by spotkać Maryję i Jej się zawierzyć, dać świadectwo. A nade wszystko pragniecie pokazać, że na przekór wszystkim opiniom Radio Maryja jest dla was darem, za który jesteście szczególnie wdzięczni Panu Bogu – mówił. Na potwierdzenie słów o. Kazimierza Manieckiego na placu rozległy się oklaski.

Mszy św. przewodniczył ks. bp Andrzej Siemieniewski. W homilii mówił o wadze młodzieńczych wyborów. – Rację mieli pierwsi chrześcijanie: dwie są drogi – jedna droga życia, druga śmierci. (…) Najważniejsza prawda o życiu nie przypomina zaproszenia do wizyty w wesołym miasteczku: najważniejsze bracie, ile uciechy doświadczysz. Nie, najważniejsza prawda przypomina podręcznik pielgrzyma: uwaga na rozstajne drogi. Uważaj, w którą stronę skręcisz, gdyż życie jest tylko jedno, więc bacz pilnie, dokąd zaprowadzi cię wybrana przez ciebie ścieżka, a przede wszystkim uważaj, za kim idziesz – podkreślił kaznodzieja.

Nie mógł osobiście spotkać się z młodymi o. Zdzisław Klafka, prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów, który w tych dniach przebywał poza Polską, wizytując misyjne placówki. Przesłał jednak sms-a o treści: „Nie lękajcie się bycia niemodnymi. Niech waszą modą i sposobem życia będzie Ewangelia Chrystusa. Pozdrawiam gorąco kochaną młodzież Radia Maryja z Orenburga w Rosji na Uralu. Pozdrawiają was rosyjscy rówieśnicy, dla których pracują polscy redemptoryści”. W jego imieniu na pielgrzymkę przybył o. Stanisław Wróbel, przedstawiciel Zarządu Prowincjalnego Warszawskiej Prowincji Redemptorystów, który gorąco pozdrowił młodzież i zapewnił, że tak jak w rodzinie cała wspólnota redemptorystów jest z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Założyciel i dyrektor Radia Maryja oraz Telewizji Trwam również modlił się z młodymi. Uczestnicy pielgrzymki z Jasnej Góry wystosowali telegram do Papieża Benedykta XVI z zapewnieniami o modlitwie.

Za rok młodzi słuchacze Radia Maryja przybędą na swoją jubileuszową pielgrzymkę, uwaga… 14 czerwca!!!


Małgorzata Bochenek

Zdjęcia Łukasz Korzeniowski
drukuj