„Dar Młodzieży” wyruszył w rejs dookoła świata

Legendarny żaglowiec „Dar Młodzieży” wypływa w rejs. To druga w dziejach tego statku wyprawa dookoła świata. Fregata ma ponownie zawinąć do Gdyni 28 marca 2019 r. Do tego czasu uczestnicy rejsu odwiedzą 22 porty na 4 kontynentach, w tym przybędą na Światowe Dni Młodzieży w Panamie.

Uroczyste wypłynięcie „Daru Młodzieży” rozpoczęła Msza św. w intencji uczestników rejsu. Eucharystii przewodniczył ks. abp Sławoj Leszek Głódź, który w homilii odniósł się do dzisiejszego święta Zesłania Ducha Świętego. Metropolita gdański podkreślił, że to właśnie w Wieczerniku po raz pierwszy Duch Święty zstąpił na apostołów i wezwał ich do pielgrzymowania.

– Z chwilą otrzymania Ducha Świętego Kościół – można powiedzieć – jakby ruszył do przodu. To był ten pierwszy rejs. W tę pielgrzymkę Kościoła włączyła się również nasza Ojczyzna i rozpoczęła swój rejs, rejs życia, rejs niepodległości. (…) A ileż mocy tego Ducha Świętego było potrzebne naszej Ojczyźnie. Stąd też, gdy po raz pierwszy przybywa do Polski św. Jan Paweł II na placu zwanym wówczas „Zwycięstwa” podnosi z kolan całą naszą Ojczyznę ku niepodległości, ku wolności – wskazał ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Podróż ta nosi nazwę „Rejsu Niepodległości”. Jest to forma uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzięki młodym ambasadorom cząstka Polski zagości w wielu miejscach na świecie.

– Ale pragniemy także z entuzjazmem spojrzeć na „Dar Młodzieży”, o którym pierwszy komendant śp. Tadeusz Olechnowicz powiedział, że ten statek jest najlepszym dowodem polskiego optymizmu. I naszej Ojczyźnie wciąż potrzeba optymizmu – nie depresji, nie gniecenia jeden drugiego i walk, ale optymizmu i radości – dodał metropolita gdański.

Młodym żeglarzom nie brak optymizmu. Pierwszy etap podróży odbędą do Tallina, a następnie do Kopenhagi. Zadanie, jakie im przyświeca, to pokazać światu, jak piękna jest Polska.

TV Trwam News/RIRM

drukuj