Polacy uczcili pamięć „Żołnierzy Niezłomnych”

W kraju i za granicą odbyły się uroczystości związane z przypadającym w niedzielę Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Główne obchody z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego miały miejsce w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Prezydent wręczył też noty identyfikacyjne rodzinom ofiar terroru komunistycznego.

W Krakowie natomiast, w Bazylice Mariackiej sprawowana była uroczysta Eucharystia. Po niej, w parku Jordana, odsłonięto pomniki: Łukasza Cieplińskiego i Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

Dr Rafał Sierchuła z poznańskiego IPN-u podkreślił, że pamięć o bohaterach narodowych trzeba kultywować szczególnie dziś.

– Oni są symbolami oporu i braku zgodny na ustalenia jałtańskie, kiedy to Polska została przez sojuszników zdradzona i przekazana pod wpływy związku sowieckiego. Ci niezwykli bohaterowie, którzy są ostatnimi żołnierzami II RP, kiedy sprzeciwili się tej zdradzie, ponieśli klęskę, ale była to klęska pełna godności i honoru. Ich symbole, ich działalność powinny nas teraz inspirować – w momencie, kiedy mamy zaczątki odrodzonej ojczyzny.  Ci ludzie powinni być dla nas wzorem – powiedział dr Rafał Sierchuła.

Kazimierz Uszyński, Żołnierz Niezłomny, przypomniał, że w czasach okupacji władze próbowały likwidować „wyklętych” – wielu skazano na śmierć.

– Walczyliśmy jeszcze w czasie okupacji o wyzwolenie Siedlec. To praktycznie my wywalczyliśmy wolność w Siedlcach, a gdy weszły radzieckie wojska, to było już prawie wolne miasto. Wtedy współpraca z żołnierzami radzieckimi była bardzo dobra, ale za kilka dni, jak weszło NKWD, zaczęli nas aresztować. (…) Wtedy część aresztowali od razu i powywozili na Wschód, nam doradzono, żebyśmy albo zmienili nazwisko i wyjechali gdzieś na Zachód, albo poszli do wojska. Koledzy różne drogi wybierali – wspominał Kazimierz Uszyński.

Święto Żołnierzy Wyklętych zostało ustanowione w 2011 roku z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w tym roku obchodziliśmy je po raz piąty.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl