Promotor życia

Po raz pierwszy osobiście wraz z żoną i pięciorgiem dzieci spotkaliśmy się z Janem Pawłem II podczas audiencji w 1988 roku. Dziś dwoje naszych dzieci – Teresa i Steve, jest lekarzami praktykującymi naprotechnologię.

Od tego czasu do 2004 roku wiele razy wraz z żoną Sue spotykałem się z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Przekazywałem ważne informacje na temat rozwoju Instytutu Pawła VI.

Nasz ukochany Papież, błogosławiony Jan Paweł II był najważniejszym promotorem modelu Creightona i naprotechnologii. Wraz ze zbliżającym się dniem kanonizacji Papieża Polaka z wdzięcznością wracam myślami do jego ogromnego poparcia dla naszej pracy. W wyjątkowo czystej formie objawiło się ono pewnego dnia w 1994 roku, gdy dostarczono mi list ówczesnego substytuta watykańskiego sekretarza stanu, ks. abp. Giovanniego Battista Re. Do listu dołączony był czek na 50 tys. dolarów z osobistego funduszu Ojca Świętego na wsparcie działań instytutu. Byłem pod wielkim wrażeniem tego papieskiego gestu i do dziś wspomnienie tamtej chwili przepełnia mnie wzruszeniem. Wsparcie finansowe znaczyło oczywiście bardzo dużo, ale znacznie ważniejsze było papieskie błogosławieństwo dla naszego dzieła i świadomość, że to, co robimy, jest w oczach Ojca Świętego ważne.

To nie było wszystko. Przez sześć kolejnych lat instytut otrzymywał doroczny grant z Fundacji Papieskiej, która zarządza w imieniu Ojca Świętego środkami dla organizacji na całym świecie szerzących w swojej działalności ewangeliczne przesłanie. W tym czasie byliśmy jedynym podmiotem z USA otrzymującym pomoc finansową z tego prestiżowego źródła.

W ostatnich latach udało nam się uczcić błogosławionego Jana Pawła II poprzez popularyzację w Polsce naszych programów edukacyjnych, prowadzenie szkoleń dotyczących modelu Creightona i naprotechnologii. Obecnie nad Wisłą jest ponad stu lekarzy praktykujących naprotechnologię, doradców i wyszkolonych w Polsce instruktorów, dzięki czemu jest dostęp do najwyższej jakości opieki zdrowotnej wspierającej rodzicielstwo bez potrzeby kompromisów z własną wiarą.

Błogosławiony Jan Paweł powiedział emerytowanemu arcybiskupowi Omaha w stanie Nebraska Eldenowi Francisowi Curtissowi: „Instytut Papieża Pawła VI w Omaha daje mi ogromną nadzieję na przyszłość”.

To są najbardziej wdzięczne owoce tej pracy, a te owoce są obfite. Ostatnio dowiedzieliśmy się na przykład o polskim małżeństwie, które zmagało się z niepłodnością przez 14 lat. Adoptowali kilkoro pięknych dzieci i nie godzili się na zapłodnienie metodą in vitro. Po przejściu terapii metodą naprotechnologii zaszli w ciążę – ich modlitwy zostały wysłuchane.

Misja naszego instytutu, budowanie kultury życia poprzez pomoc medyczną w obszarze wspomagania rodzicielstwa trwa i służy rodzinom na całym świecie.

Ostatnio prowadzimy w Omaha zajęcia edukacyjne II stopnia. To 9-dniowe kursy współfinansowane przez Instytut Pawła VI i Szkołę Medyczną Uniwersytetu Creightona pozwalają uzyskać certyfikat w zakresie leczenia niepłodności przy pomocy modelu Creightona. Jest to bardzo ważny program dla naszej misji, ponieważ szkoli przyszłe pokolenia lekarzy, instruktorów, nauczycieli, nadzorców, doradców medycznych, pielęgniarek, asystentów medycznych, położnych i farmaceutów – wszystkich profesjonalnie zajmujących się medycyną, świadczących pomoc medyczną i usługi zdrowotne zgodnie z nauką Jezusa Chrystusa. Obecnie w programie uczestniczy 116 osób z 20 krajów, w tym z Polski, oraz 32 stanów USA.

Naszą wdzięczność dla Papieża Jana Pawła II wyrażamy także poprzez nazwane jego imieniem stypendium dla doktorów nauk medycznych specjalizujących się w naprotechnologii. Taki roczny program przechodzi obecnie troje ginekologów-położników mających szczególną okazję do prowadzenia zaawansowanych badań w zakresie prokreacji przygotowujących ich do praktyki medycznej w pełni zgodnej z nauczaniem Kościoła we współpracy z naturalnym kobiecym miesięcznym cyklem płodności.

Uczestnicy tego programu otrzymują mocne przygotowanie pomagające im jak najlepiej służyć potrzebom kobiet związanym z rodzicielstwem. Zagłębiają się w endokrynologię rozrodczości i jej zastosowanie w leczeniu przypadków bezpłodności, wielokrotnych poronień, zespołu napięcia przedmiesiączkowego, depresji poporodowej, nawracającej torbieli jajnika i innych. Uczą się technik diagnostyczno-zabiegowych takich jak endoskopia i laparotomia, które są prawie bezinwazyjne. Program przygotowuje do certyfikacji w American Academy of Fertility Care Professionals (dosł. Amerykańskiej Akademii Profesjonalnej Opieki Płodności) i jest w 100 proc. zgodny z katolicką etyką prokreacji i seksualności.

W tym roku stypendium Jana Pawła II otrzymało troje uczestników programu, w tym jeden młody, obiecujący lekarz, mój syn dr Steve Hilgers. To program odgrywający kluczową rolę w rozwoju bogatej misji naszej organizacji. Dotychczasowi stypendyści programu im. Jana Pawła II pracują w całych Stanach Zjednoczonych. Są ambasadorami naszej pracy, dającymi uzdrowienie i wsparcie kobietom i rodzinom poszukującym wysoko kompetentnej i etycznej pomocy medycznej.

Mam nadzieję na poszerzenie tego programu pozwalające na włączenie lekarzy z zagranicy.

Prof. Thomas W. Hilgers Tłum. Beata Falkowska

Autor jest dyrektorem Instytutu Papieża Pa- wła VI w Omaha w USA, który w 1985 roku założył wraz z żoną Sue; twórcą naprotechnologii, profesorem ginekologii i położnictwa, członkiem Papieskiej Akademii Pro Vita.

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl