Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

Po raz pierwszy obchodzimy dziś Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod Okupacją Niemiecką. Święto zostało ustanowione z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy.

24 marca 1944 – Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów to dzień, w którym Niemcy zamordowali rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich sześcioro dzieci za ukrywanie Żydów. Na mocy ustawy przyjętej przez Sejm, a zgłoszonej przez prezydenta, 24 marca będzie świętem państwowym.

– Szanowni Państwo po raz pierwszy oficjalnie obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Pomoc naszych przodków przed dziesiątkami lat w czasach II wojny światowej dla Żydów była jednym z najpiękniejszych aktów – mówił prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Instytut przygotował  spot opowiadający o rodzinie Ulmów. [czytaj więcej] 

Dr Krzysztof Kawęcki, historyk, podkreśla, że przypomnienie światu bohaterstwa rodziny Ulmów jest dziś bardzo ważne dla Polski.

– Ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów ma również znaczenie nie tylko dla Polaków, nie tylko dla relacji polsko- żydowskich, ale również pokazuje także światu, Europie rolę jaką spełniali Polacy – zwraca uwagę historyk.

Z kolei Poczta Polska przygotowała wystawę  Akcja „Żegota” Polski Podziemnej oraz znaczek poświęcony Irenie Sendlerowej w nakładzie 100 tys. sztuk.

Dzięki współpracy z IPN-em Poczta prezentuje wystawę. Połączone to jest z momentem, w którym także Poczta prezentuje znaczek poświęcony Irenie Sendlerowej w 10. rocznicę śmierci – tłumaczy Przemysław Sypniewski, prezes zarządu Poczty Polskiej S.A.

Żegota to tajna organizacja działająca w ramach polskiego państwa podziemnego, której jedynym celem było ratowanie Żydów.

– Polska była jednak wyjątkowym krajem, w tym sensie, że tu żyło – jak szacuje się – od 3 mln do 3,2 mln  Żydów. To było najwięcej w Europie – wskazuje dr Joanna Lubecka z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

W upamiętnienie Polaków ratujących Żydów włączają się szkoły, bo dla uczniów to fascynująca lekcja historii – mówi Ewa Pasznik, nauczycielka historii.

W przyszłym tygodniu w Markowej na Podkarpaciu w Muzeum Polaków ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów odbędzie się debata, ukazująca jak wiele Polacy zrobili dla ratowania żydów w porównaniu z innymi społeczeństwami Europy podczas II wojny Światowej.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl